معرفی مرکز

مركز آموزش علمي كاربردي كانون سردفتران و دفترياران در فضايي به مساحت بيش از3500 متر مربع عرصه و 3000 متر مربع بناي آموزشي واقع شده است. مركز متشكل از ساختماني اصلي در سه طبقه مي باشد. كلاس هاي درسي و سالن سرپوشيده ورزشي به مساحت 2200 مترمربع در ساختمان مركزي قرار دارند. در طبقه همكف، ورودي، بوفه ، دفتر حراست واقع شده و در طبقه سوم سالن اجتماعات قرار دارد. حوزه ریاست ،اداره آموزش ، معاونت اداری، معاونت آموزشی ،امور مالی ، انفورماتیک ، اتاق اساتید ، فارغ التحصیلان ، کتابخانه و سایت عمومی ، نمازخانه و کارگاه رایانه در صحن حياط ساخته شده است. همچنين  فضاي سبز به زيبايی صحن حياط مركز افزوده است.

 

تاریخچه تاسیس مرکز

 

 

 

امروزه اكثر شاخه هاي مختلف حقوق و قضا، با اتكا به نظريه ها و تحقيقات انجام شده، بصورت رشته هاي علمي تخصصي درآمده و تسلط بر آنها مستلزم طي دوره هاي آموزشي خاص و كسب مهارتهاي كاربردي ويژه خود را دارد. شاخه ثبت نيز از اين قاعده مستثني نيست. قانون ثبت عمومي، مصوب سال 1310 نيز به اين موضوع توجه داشته و اشخاص مطلع ثبتي با پايه قضائي را با عنوان محقق ثبت در مواد 3،4و5 مد نظر داشته است. لكن اين قانون مورد بي توجهي و بي مهري قرار گرفته است از همين جهت، فقدان دانش كافي و عدم اشراف بر قوانين و مقررات در علوم ثبتي، موجب بروز ابهامات و مشكلاتي مي گرديد و بسياري از پرونده هاي قضائي در مراكز تصميم گيرنده با اخلال مواجه مي شد.
از همين رو مركز آموزش عالي علمي كاربردي كانون سردفتران ودفترياران درسال1381 با مساعدت كانون سردفتران و دفترياران، تحت نظارت دانشگاه جامع علمي كاربردي تأسيس گرديد ودر ابتدا با پذيرش 214 دانشجو در مقطع كارداني رشته حقوق قضايي گرايش علوم ثبتي آغاز به كار كرد.
مركز آموزش علمي كاربردي كانون سردفتران و دفترياران در سال 1384 با كسب مجوز رسمي از دانشگاه جامع علمي و كاربردي توانست علاوه بر رشته حقوق قضايي گرايش علوم ثبتي در رشته هاي نرم
افزار رايانه، حسابداري و زبان انگليسي نيز در مقطع كارداني دوره هاي آموزشي علمي كاربردي پودماني و ترمی را تأسيس نمايد و در نيمسال نخست سال تحصيلي 84-85 از داوطلبان در رشته هاي فوق پذيرش گردد.
و در حال حاضر در رشته های کاردانی حرفه ای ترمی حقوق گرایش حقوق ثبتی ، حسابداری گرایش حسابداری دولتی، حقوق گرایش خدمات قضایی ، حقوق گرایش شورای حل اختلاف ،مترجمی آثار مکتوب و متون رسمی زبان انگلیسی و  کارشناسی ناپیوسته حرفه ای ترمی  حقوق گرایش حقوق ثبتی ، حسابداری گرایش دولتی، حقوق گرایش ارشاد در امور مدنی و  حقوق گرایش ارشاد در امور کیفری دانشجو می پذیرد.

 

 

هدف از ایجاد رشته حقوق قضایی گرایش علوم ثبتی چیست

 

 

 

نقش حقوق ثبتي را مي توان علاج واقعه قبل از وقوع دانست. اگر روابط حقوقي، با علم به قوانين مربوطه بطور شفاف و صريح دردفاتر اسناد رسمي ثبت گردد، بروز اختلافات به حداقل رسيده و در مواقع وجود تنازع تصميم گيري ساده تر خواهد بودبا توجه به حجم انبوه قوانين و مقررات ثبتي و خصيصه آن كه ايجاب مي كند مجري ثبت از ساير قوانين مانند قوانين زين شهري، قوانين شهرداري ها، قانون موقوفات و آگاه باشد، لازم و ضروري است مجري ثبت اين دانش و مهارت را طي يكدوره آموزشي و كاربردي كسب نمايد دانش آموختگان اين مركز توانايي خواهند داشت در مراكز زير بطور مؤثري به فعاليت بپردازند:

 سازمان ثبت اسناد و املاک ، مجري مقررات حقوق ثبت به عنوان کارشناس
دفاتر اسناد رسمی سر دفتری و دفتریاری
استخدام در قوه قضائیه به عنوان قاضی

کارشناس رسمی قوه قضائیه و دادگستری

کارشناسی حقوق در امور بانکی، در تنظیم عقود و معاملات و تشخیص حدود و مشخصات اجرائی

سازمانها و نهادهایی که در عملیات اجرایی آنها با حقوق و ثبت مرتبط است

شرکت ها و موسسات تجاری

وکالت دادگستری

 

نظرات

Joomla templates by Joomlashine